Перший
урок у 2 класі
2018/2019 н. р.
«Україна – наша Батьківщина!»
Мета: поглибити знання
учнів про рідну землю, красу рідного краю, формувати почуття належності до
своєї країни, до її історії та традицій, формувати розуміння єдності і
цілісності України, викликати інтерес до пізнання своєї Батьківщини; розвивати пізнавальну діяльність, мислення,
мовлення; виховувати у школярів почуття
гордості за свою країну, повагу та доброзичливе ставлення до народу, його
історії.
Обладнання:
карта
України; зображення символів України, ілюстрації краєвидів України, конверти із портретами видатних українців, портрети видатних українців, картки з прислів'ями, пісня про рідний край.
Хід уроку
Клас
святково прикрашений жовто-блакитними кульками, квітами, ваза з калиною і вербою, на дошці
написана тема уроку і вірш.
Дитино,
глянь навкруг, яка твоя земля:
Красива,
дивовижна і єдина.
Усе
тут дороге: ліс, гори, і поля,
Бо
це Вітчизна наша — Україна!
I.
Організація класу.
Продзвенів уже дзвінок,
Всім пора вам на урок.
Станьте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться до гостей.
Скажемо їм: «Добрий день!».
ІІ. Повідомлення теми уроку.
-
Дорогі діти, ось ви у
школі, на першому уроці. Вітаю вас з Днем Знань, який сьогодні святкує наша
Україна. У всіх містах і селах почався новий навчальний рік, який поведе учнів
у дивовижну Країну Знань. І сьогодні я вас вітаю на нашому Першому уроці в 2 класі, тема якого:
«Україна – наша Батьківщина!».
-
Як
ви розумієте ці рядки? (Відповіді учнів)
-
Тож
сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про Україну, дізнаємося багато
цікавого про нашу державу, ми будемо вчитися висловлювати свої думки,
аналізувати, робити висновки.
ІІІ. Основна
частина.
1. Вступне слово вчителя.
- Наш урок присвячений
Україні, її символам, найвідомішим містам та видатним людям України. Про
все це ми поговоримо на сторінках нашого усного журналу.
Розглядаючи кожну сторінку нашого журналу ми будемо пригадувати вже
нам відоме і дізнаватись нове. За нашу спільну працю і активність у роботі з
кожної сторіночки ми отримуватимемо маленький подаруночок – гарну квітку. З квітів-подарунків
сплетемо разом віночок. Вкінці уроку подивимось, що за чарівний віночок у нас
вийде.
І сторінка
нашого журналу «Україна – рідний край».
-
Кожна
людина має свою сім’ю, родину. Це її маленька батьківщина. Коли скласти ці
маленькі батьківщини, то вийде одна велика батьківщина-родина. І наш рідний
дім, і наша прекрасна школа, і наше чудове місто, і наша вулиця, і навіть та
стежинка, якою ми поспішаємо до школи – це наша Батьківщина. Як ви гадаєте, від
якого слова народилось слово «Батьківщина»?
- Так, тому що
Батьківщина – це земля, на якій народились і живуть ваші батьки.
- А як називається
наша Батьківщина?
- А якби вам треба
було намалювати свою Батьківщину, то що б ви намалювали?
Україна, рідний край, Батьківщина,
Вітчизна - прості прекрасні слова.
Учні:
1. Красивий, щедрий, рідний край
і мова наша солов`їна
Люби, шануй, оберігай
усе, що зветься Україна.
2. Україно, краю милий,
Краю золотавий,
Поля твої широкополі,
Пісні дзвінкоголосі.
3. Міста наші рідні,
Сади пишноцвітні,
Пшениці ряснії,
Городи багатії.
4. Струмок
серед гаю, як стрічечка.
На квітці метелик, мов свічечка.
Хвилюють, малюють, квітують поля.
Добридень тобі,Україно моя!
А
зараз трохи відпочинемо і послухаємо чудову пісеньку про рідний край.
- Всі молодці, гарно працювали, тому й отримуємо першу
квітку нашого віночку - мальву! Мальва – це символ віри, надії та любові для нашого українського народу.
ІІ сторінка нашого журналу «Державні символи України».
Відгадування загадок про символи
України.
- Кожна країна, в якій живуть люди, має свої
візитні картки. Вони неповторні, по них впізнають країну. Це – символи. Є вони
і в нашої країни. Послухайте і відгадайте загадки.
v Синє небо, жовте жито –
цю
святиню знають діти. (Прапор.)
v По радіо звучить щоденно
патріотична
пісня,
що
возвеличує Вкраїну
і
прославля навічно. (Гімн.)
v Символ нашої держави –
це
тризуб жовто-яскравий. (Герб.)
- Назвіть символи нашої країни? (вчитель на
дошці вивішує їх зображення).
24 серпня 1991 року – в цей день
прийнято Акт проголошення незалежності України, за яким Україна є самостійною
демократичною державою. Україна має свої державні символи прапор, герб і гімн, які відображають свою історію.
1 учень.
Прапор – це державний символ,
він є в кожної держави,
Це для всіх – ознака слави.
2 учень.
Синьо-жовтий прапор маємо,
синє - небо, жовте – жито,
прапор свій оберігаємо.
-Синій і жовтий кольори є державними кольорами України.
Поєднання цих кольорів в українській символіці має давнє походження і
трактуватися може по-різному. Жовтий — це колір безмежної хлібної ниви, золотої
пшениці — символу миру й достатку, а також це колір сонця, без лагідних
променів якого неможливе життя. Синій колір — це безхмарне синє небо, символ
миру; це і чиста вода українських річок.
Поєднання цих кольорів
на українському прапорі символізує чисте, мирне, безхмарне небо над жовтим
колоссям хлібної ниви (таке тлумачення найбільш поширене).
Синьо-жовте
сполучення на українському прапорі — одне з найдавніших. Він втілює віковічні
прагнення нашого народу до миру, праці, краси.
3 учень.
Герб – символ влади.
Наш герб – тризуб,
Це воля, слава, сила.
4 учень.
Наш герб – тризуб, недоля нас
косила,
та ми зросли, ми є, ми завжди
будем,
добро і пісню несемо ми людям.
5 учень.
Гімн – найголовніша пісня країни.
Слова палкі,мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
це клич один з мільйонів голосів.
-
Державні символи — це святиня, і шанобливе ставлення до них є ознакою
високої громадянської свідомості, національної гідності і, зрештою, культури
людини. Ми, громадяни України, повинні знати, поважати символи своєї Вітчизни і
не дозволити нікому поглумитися над ними. Пишатися тим, що
маємо свою державу, свою землю, свою мову, свої традиції і свої символи — герб,
прапор, гімн.
І тільки той
буде називатися справжнім патріотом, хто своїми вчинками, поведінкою, працею,
знаннями і вміннями зміцнюватиме її могутність.
-
Молодці, гарно працюємо. Друга квітка нашого віночку –
барвінок. Це символ життя.
Фізкультхвилинка.
Слава Україні!
Це наша держава
Тут живуть
люди і зліва і справа
На півночі й
півдні
У місті й селі
Найкращої в
світі немає землі.
Сміло вгорі
У небі Карпат
Літає високо
великий літак.
Є сині моря
Є гори і ріки
Тут виростають
щасливії діти!
ІІІ сторінка журналу - завдання «З’єднай прислів’я».
(Робота в парах.)
На ІІІ
– сторінці нашого журналу ми в парах виконаємо завдання «З’єднай
прислів’я».
У кожного із вас лежать картки із завданням. З‘єднайте
початок прислів‘я з кінцівкою. Розтлумачте зміст.
Рідна
земля там і під ялиною рай.
Без верби й калини -
і в жмені гріє.
Де рідний край,
нема України.
– Як ви розумієте ці прислів‘я?
Які народні символи України згадано в цих
прислів‘ях?
Отже, народними символами українців є батьківська хата
і святий хліб, вишитий рушник і материнська пісня, верба і калина, і хрещатий
барвінок, дивовижна писанка, вірний своєму краю лелека. Усі вони – наші давні
та добрі обереги. (Учитель показує ілюстровані малюнки.)
Наступна квітка нашого віночку – ромашка. Це символ
доброти і ніжності.
IV сторінка журналу – «Міста України»
- Хто пам’ятає як
називається місто – столиця нашої країни?
- Це найкрасивіше і
найбільше місто нашої країни. Київ був заснований
більше півтори тисячі років тому. Головна вулиця Києва – Хрещатик.
-
В Україні – понад тисячу міст.
Великі міста – Київ, Харків, Донецьк, Одеса, Львів, Запоріжжя, Луганськ,
Миколаїв, Херсон. (слайди)
Вправа
«МІКРОФОН» - діти повідомляють, у яких куточках
України вони побували.
-
Наступна квітка – волошки.
Символізує чисту радість та сподівання, що живуть у кожній людській душі.
V
сторінка нашого
журналу «Видатні
постаті України».
Розповiдь про видатних людей України, які прославили нашу країну на
весь свiт (за спец. творчими завчданнями «Видатні українці»)
- Перед
вами конверти, а в них – чаріні квіти. Кожна квітка – відома людина України.
Прочитайте невеличкі повідомлення про цих людей та з’єднайте квіти у віночок.
Тарас Шевченко – поет,
художник. Виріс у бідній родині, рано лишився сиротою, але все своє життя писав
вірші, боровся за рідну українську мову. Його називали Кобзарем.
Іван
Франко – письменник і перекладач. Зростав у родині коваля. Боровся за
українську мову. Багато подорожував, знав більше 10 мов.
Василь Сухомлинський – відомий вчитель,
письменник. Створив багато повчальних творів для дітей, таких як: «Горбатенька
дівчинка», «По волосинці» та інших.
Катерина
Білокур – відома українська художниця. Ніколи не відвідувала школу, бо батьки
забороняли, щоб не платити за книги й одяг. Проте талановито малювала.
Микола
Амосов – відомий лікар. Допомагав людям з хворим серцем.Пережив дві війни.
Прожив 99 років. Вилікував тисячі дорослих і дітей.
Леся
Українка – відома українська поетеса. Писала вірші. Була сильною і мужньою.
Ніколи не плакала. Дуже любила ріну природу, створила багато віршів для дітей.
Віталій
та Володимир Кличко –
відомі всьому світу боксери. Їх вражаючі перемоги на ринзі не залишилися без
пильної уваги відомих спортивних діячів.
-
Наступна квітка – мак. Ця квітка уособлює собою вічну
боротьбу між добром і злом.
VІ сторінка - завдання «Дай правильну відповідь»
– В якій країні ми
живемо? Столиця України?
– Як називається найбільша річка України?
– Які гори є в Україні?
– Як називається наш рідний край?
– Які країни
Європи є сусідами України?
-
Наступна квітка – незабудки. Це символ вічності.
VІІ сторінка нашого журналу «Розважальна».
Колективна
робота
- Давайте спробуємо доповнити вірш, вставляючи
останнє слово:
Фарби
дасть мені матуся,
Малювати я … (навчуся).
Намалюю рідний край –
Дім в селі, ставок і… ( гай),
Синє небо, жовте … (сонце)
Загляда до нас в (віконце),
Чорнобривці в квітниках,
Полуниці на грядках,
І хліба вже чималі,
В небі линуть… (журавлі).
Тут і гори, і долини,
Тут річки, моря, рівнини,
Тут тварини і птахи,
Ось струмок сховавсь у мхи.
Мати в аркуш подивилась,
Посмішка в очах з’явилась.
І сказала мати сину:
- Я молюсь за …(Україну),
І я вірю, Матір Божа
Україні …(допоможе)!
- Остання
квітка нашого віночку – безсмертник. Це символ здоров’я.
- Ми сьогодні сплели свій вінок –оберіг. Символ
добра й чудовий оберіг нашої української культури. А ще в ньому прихована
чарівна сила любові до рідної землі. У нашому віночку є стрічки. Кожна з них має свій
символ.
Коричнева - символ землі
годувальниці.
Жовта - символ сонця.
Зелена - символ краси і молодості.
Синя - символ води.
Блакитна - символ неба.
Оранжева - символ хліба.
Фіолетова - символ мудрості.
Рожева - символ щирості та
привітності.
Червона - символ добробуту та
багатства.
V. Підсумок
уроку.
- Чи сподобалось вам подорожувати сторінками нашого журналу?
- Як би ми
назвали наш журнал?
- Що нового дізналися ви на цьому уроці? А що ви вже знали до сьогодні про нашу країну?
- То яка ж наша країна?
Немає коментарів:
Дописати коментар