Греба Богдана Богданівна,
вчитель початкових класів
вчитель початкових класів
Доробратівської
ЗОШ І-ІІІ ст.
Тема. Я ЛЮБЛЮ СВОЮ УКРАЇНУ
(перший урок для учнів 1 класу 2017-2018 н. р.)
Мета: виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові
до рідного краю; формувати переконання у нетлінності духовних скарбів
народу, повагу до символів України; спонукати учнів до усвідомлення ними
необхідності бути корисними своїй державі.
Обладнання. Зображення верби, калини, гілочка калини, аудіозапис пісні
«Україно моя ,ти найкраща у світі», роздатковий матеріал , аудіозапис пісні на
вірші Андрія Малишка «Пісня про рушник», український вишитий рушник,
зображення державних символів України, карта України.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Дорогі діти! Сьогодні пролунав для вас перший дзвоник, розпочалося ваше шкільне життя. Я вітаю вас із першим навчальним днем, із першим шкільним святом, із першим уроком, вітаю вас із тим, що ви стали учнями нашої держави. А хто знає, як називається наша держава?
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Слухання пісні «Україна моя, ти найкраща у світі»
(Лунає пісня)
- Як ви думаєте, про що ця пісня?
2. Асоціативний кущ до слова Україна.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда
Сьогодні ми вирушаємо в цікаву і незвичайну подорож , в якій ми
познайомимось з народними і державними символами України та скарбами
нашого народу.
- Що таке скарб? (відповіді учнів)
Але скарби, про які ми будемо говорити, незвичайні. Їх люди відчувають
серцем і душею. У ході подорожі ми будемо збирати скарби , на які багата
наша Україна.
(Лунає звук потяга)
2. Перша зупинка «Без верби і калини – нема України»
- Як ви думаєте ,чому так говорять?
(На дошці з'являється зображення гілочки верби) Верба і калина- національні символи України.
Тема. Я ЛЮБЛЮ СВОЮ УКРАЇНУ
(перший урок для учнів 1 класу 2017-2018 н. р.)
Мета: виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові
до рідного краю; формувати переконання у нетлінності духовних скарбів
народу, повагу до символів України; спонукати учнів до усвідомлення ними
необхідності бути корисними своїй державі.
Обладнання. Зображення верби, калини, гілочка калини, аудіозапис пісні
«Україно моя ,ти найкраща у світі», роздатковий матеріал , аудіозапис пісні на
вірші Андрія Малишка «Пісня про рушник», український вишитий рушник,
зображення державних символів України, карта України.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Дорогі діти! Сьогодні пролунав для вас перший дзвоник, розпочалося ваше шкільне життя. Я вітаю вас із першим навчальним днем, із першим шкільним святом, із першим уроком, вітаю вас із тим, що ви стали учнями нашої держави. А хто знає, як називається наша держава?
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Слухання пісні «Україна моя, ти найкраща у світі»
(Лунає пісня)
- Як ви думаєте, про що ця пісня?
2. Асоціативний кущ до слова Україна.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда
Сьогодні ми вирушаємо в цікаву і незвичайну подорож , в якій ми
познайомимось з народними і державними символами України та скарбами
нашого народу.
- Що таке скарб? (відповіді учнів)
Але скарби, про які ми будемо говорити, незвичайні. Їх люди відчувають
серцем і душею. У ході подорожі ми будемо збирати скарби , на які багата
наша Україна.
(Лунає звук потяга)
2. Перша зупинка «Без верби і калини – нема України»
- Як ви думаєте ,чому так говорять?
(На дошці з'являється зображення гілочки верби) Верба і калина- національні символи України.
Мабуть це тому, що кущик калини українці
здавна висаджували на своєму подвір’ї, а деревце верби на городі біля криниць та ставків. Кетягами калини українці прикрашають
весільні короваї, а гілочки верби освячують у храмі на свято Вербної неділі. З
калиною варили кисіль, чай, узвар. З верби і калини робили сопілки.
Отже,
верба і калина супроводжує життя майже кожного
українця, тому ці рослини і стали народними символами України. А вислів «Без
верби і калини нема України» став народним прислів’ям, яке знає кожен
українець. Давайте ми з вами разом повторимо і запам’ятаємо його.
3. Друга зупинка «І на тім рушникові...»
(Лунає пісня на вірші Андрія Малишка «Пісня про рушник»)
3.1 Розповідь
3. Друга зупинка «І на тім рушникові...»
(Лунає пісня на вірші Андрія Малишка «Пісня про рушник»)
3.1 Розповідь
-
Важливе місце в житті українського народу займає
рушник. У давнину не було жодної хати без вишитого рушника. Ним прикрашали стіни,
накривали хліб, витирали руки. Без рушника не святкували ні дні народження дитини,
ні весілля. Коли син вирушав у дорогу, мати дарувала йому рушник, як оберіг від
лиха. А дочок матері навчали вишивати рушники ще змалечку. Рушник дуже
цінується нашим народом.
3.2 Розгляд виставки рушників
- Розгляньте українські вишиті рушники. Як ви
думаєте для чого ці рушники, де вони використовуються?(Весільний, пасхальний,
Спаський, для витирання обличчя та рук)
- Діти, які ви бачите кольори на рушниках?
- Що вишивають на рушниках?
- Діти, які ви бачите кольори на рушниках?
- Що вишивають на рушниках?
- Чи легко за узором здогадатися для чого призначений рушник?(наприклад)
- Хіба лише на рушниках ви бачили вишивку?( Сорочки, плаття,
скатертини, сумки, гаманці і т. д.)
- Отже, вишивкою можна прикрасити багато чого.
4. Фізкультхвилинка
5.Третя зупинка «Національні символи України»
- Послухайте легенду.
4. Фізкультхвилинка
5.Третя зупинка «Національні символи України»
- Послухайте легенду.
Давним-давно жила одна жінка.
У неї було три сини. Росли вони чесними, сміливими і дуже любили свою матусю.
Вони любили її так сильно, що готові були віддати за неї своє життя. Підросли
вони і вирішили піти в люди.
Першим
пішов старший син. Мати, щоб він пам’ятав про неї, подарувала йому золоту
корону з трьома промінчиками, ніби зубчиками. Пішов син і за корону, яка
зігрівала людей і вела в перед, показувала дорогу до кращого життя люди дали
першому сину ім’я – Тризуб.
Середньому сину мати подарувала в дорогу жовто-блакитний одяг. Своїми хорошими справами він прославив
свою матір. Люди дали йому ім’я – Прапор.
А там, де був молодший син
завжди звучала дзвінкоголоса пісня. Тому,
що мати подарувала молодшому сину - голос солов’я.
і дали люди йому ім’я – Гімн,
що означає - звеличення.
З того часу йдуть завжди разом – Тризуб,
Прапор і Гімн, прославляючи рідну матір.
-
То хто ж
ця мати?(Україна)
- Герб, Прапор і Гімн – три
сини України, це три основні національні
символи нашої країни.
- Розгляньте зображення Герба України. На що він схожий?
Число „три” завжди вважалося казковим, чарівним. У народних казках
йдеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три
дороги, що лягають перед казковими героями. Тризуб символізує собою Силу-
Мудрість-Любов українського народу.
- Розгляньте зображення Прапора України. Якої він форми? Які кольори ви
бачите на українському прапорі?
- Пригадайте, що означають ці кольори?
- Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує
життя всьому сущому на землі, це колір жовтогарячого сонця, без
лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б хліб. Це символ
достатку українського народу.
- Блакитний, синій колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. Це колір
води, без якої не дозрів би хліб. І ще – це колір миру.
- Що таке Гімн?
- Як називається Гімн України?(«Ще не вмерла Україна») А ви коли-небудь чули цю урочисту пісню?
- Гімн – це урочиста і найголовніша пісня держави. З гімну починають урочисті
збори, свята, надзвичайні масові події, гімном їх і закінчують. Це
хвалебна пісня своїй Батьківщині. А як треба поводитися коли звучить гімн України?
- Розгляньте зображення Герба України. На що він схожий?
Число „три” завжди вважалося казковим, чарівним. У народних казках
йдеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три
дороги, що лягають перед казковими героями. Тризуб символізує собою Силу-
Мудрість-Любов українського народу.
- Розгляньте зображення Прапора України. Якої він форми? Які кольори ви
бачите на українському прапорі?
- Пригадайте, що означають ці кольори?
- Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує
життя всьому сущому на землі, це колір жовтогарячого сонця, без
лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б хліб. Це символ
достатку українського народу.
- Блакитний, синій колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. Це колір
води, без якої не дозрів би хліб. І ще – це колір миру.
- Що таке Гімн?
- Як називається Гімн України?(«Ще не вмерла Україна») А ви коли-небудь чули цю урочисту пісню?
- Гімн – це урочиста і найголовніша пісня держави. З гімну починають урочисті
збори, свята, надзвичайні масові події, гімном їх і закінчують. Це
хвалебна пісня своїй Батьківщині. А як треба поводитися коли звучить гімн України?
ІV. Заключна частина
1. Практичне завдання.
- Оберіть серед усіх зображень державні символи України і розфарбуйте
відповідними кольорами.
1. Практичне завдання.
- Оберіть серед усіх зображень державні символи України і розфарбуйте
відповідними кольорами.
V. Підсумок уроку
5.1 Класний
віночок
В знак любові до нашої
України і єдності нашого класу давайте
сплетемо наш сімейний класний віночок. У кожного на парті квіточка. Скажемо
своє побажання для України і прикріпимо квіточку на її карту навколо, по кордону.
Ось і народився, ожив віночок
нашої сім’ї, нашого класу, нашої неповторної України.
5.2
Бесіда
- Про що ми говорили на уроці?
- Що найбільше запам'яталось?
- Що розкажете вдома про наш урок?
- Наша подорож добігає кінця .
На згадку про нашу мандрівку вам будуть ось ці паперові сердечка . Любіть
свою державу ,оберігайте її. Вона у нас ,як матінка , єдина.
- Урок я хочу завершити віршем Іванни Савицької
Україна
Україна, любі діти,
Наш чудовий край.
Там ліси і полонини,
І луги, і гай.
І річок прудких багато,
І рибок в них тьма,
Все те, все, кохані діти, -
Вітчизна свята.
Україна - це біленьки
У садках хатки,
Ниви збіжжям засіяні,
- Про що ми говорили на уроці?
- Що найбільше запам'яталось?
- Що розкажете вдома про наш урок?
- Наша подорож добігає кінця .
На згадку про нашу мандрівку вам будуть ось ці паперові сердечка . Любіть
свою державу ,оберігайте її. Вона у нас ,як матінка , єдина.
- Урок я хочу завершити віршем Іванни Савицької
Україна
Україна, любі діти,
Наш чудовий край.
Там ліси і полонини,
І луги, і гай.
І річок прудких багато,
І рибок в них тьма,
Все те, все, кохані діти, -
Вітчизна свята.
Україна - це біленьки
У садках хатки,
Ниви збіжжям засіяні,
Запашні квітки
І міста розлогі, чисті,
Знай, дитя, це, знай.
Україна наша рідна –
Це чудовий край.
Україно, Україно,
Мій рідний краю,
Цілим серденьком дитини
Я тебе кохаю.
І щодня шлю молитву
Всевишньому Богу,
Щоб послав нам в Україну
Щасливу дорогу.
Знай, дитя, це, знай.
Україна наша рідна –
Це чудовий край.
Україно, Україно,
Мій рідний краю,
Цілим серденьком дитини
Я тебе кохаю.
І щодня шлю молитву
Всевишньому Богу,
Щоб послав нам в Україну
Щасливу дорогу.
-
Дякую вам за співпрацю!
Використані
джерела
1. Киричок В.А. Патріотичне виховання молодших школярів у позаурочній
діяльності ⁄ В.А. Киричок ⁄⁄ Класний керівник. – 2011. - № 9-10. – С. 45.
2. Загадки про калину [Електронний ресурс] – Режим доступу:
http://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-kalinu/
3. Каталог рухливих ігор для дітей 3-7 років [Електронний ресурс] – Режим
доступу: http://uadoc.zavantag.com/text/6510/index-1.html?page=2
1. Киричок В.А. Патріотичне виховання молодших школярів у позаурочній
діяльності ⁄ В.А. Киричок ⁄⁄ Класний керівник. – 2011. - № 9-10. – С. 45.
2. Загадки про калину [Електронний ресурс] – Режим доступу:
http://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-kalinu/
3. Каталог рухливих ігор для дітей 3-7 років [Електронний ресурс] – Режим
доступу: http://uadoc.zavantag.com/text/6510/index-1.html?page=2
Немає коментарів:
Дописати коментар